Povijesni prikaz

Naša povijest počinje 04. travnja, davne 1929.godine kada je vitez Tomislav Pracny zamolio Sestre sv. Križa u Slavonskom Brodu da se posvete odgoju mladeži. Potaknuo je otvaranje zabavišta i obdaništa koje se zvalo ˝Marijin dom˝, nazvan po izuzetno lijepom i velikom kipu Majke Božje koji je bio smješten visoko nad ulazom s pogledom na Gundulićevu ulicu. Sestre su posebno vodile obdanište za siromašnu djecu od 3-6 godina.

16. siječnja 1945. godine ˝Marijin dom˝ je uništen, a usred ruševina je ostao neoštećen Marijin kip.

Krajem 1945. godine Dječji dom dobiva naziv ˝Stjepan Sekulić-Jucko˝. 1948. godine otvaraju se prve jaslice u Cesarčevoj ulici.

Za djecu čiji su roditelji bili zaposleni u tvornici ĐĐ, 1959.godine otvaraju se jaslice za 25-ero djece u vili, blizu tvornice. Iste godine se preseljavaju u Gundulićevu ulicu, a 1952. godine prestaju raditi. Izgradnjom naselja tvornice ĐĐ otvara se obdanište u obiteljskoj kući u Harambašićevoj ulici s dvije odgojne skupine, ali prestaje raditi nakon potresa 1964.

U proljeće 1968. godine otvoren je vrtić ˝Pčelica˝ na Plavom Polju te vrtić ˝Trnoružica u Gundulićevoj ulici.

Vrtić ˝Trnoružica˝ je jedini vrtić koji izgleda kao obiteljska kuća te je zgrada vrtića zaštićeni spomenik kulture. Za vrijeme Domovinskog rata odgojitelji i ostali djelatnici su pokazali izuzetnu požrtvovanost i odgovornost u brizi za djecu u nastalim ratnim uvjetima.

Vrtić ˝Pčelica˝ otvoren je 15. lipnja 1968.godine gdje je i uprava vrtića. Tijekom Domovinskog rata vrtić je bio oštećen. Poslije toga u vrtiću je podmetnut požar u kojem je izgorjelo mnogo dokumentacije i didaktičkog materijala. Zahvaljujući njemačkom i hrvatskom Caritasu, vrtić je obnovljen.

Vrtić ˝Seka i braco˝ počinje raditi u studenom 1972. godine.  Vrtić radi od 06:00-15:00 sati. U skupinama je 20-30% djece više od normativa. Počinju se uključivati djeca s teškoćama u razvoju. 1984./85. uvela se druga smjena. Za estetsko uređenje 1986./87., vrtiću je pripalo prvo mjesto. Tijekom rata vrtić je bio oštećen. U siječnju 1993. godine vrtić počinje ponovno raditi.

Vrtić ˝Stribor˝ smješten je u ulici dr. Mile Budaka, istočno uz tvornicu ĐĐ. Otvoren je nezavršen u prosincu 1975.godine. U siječnju iduće godine, formirane su tri odgojne skupine. Potrebe za smještajem djece se povećavaju. Formira se 6 odgojnih skupina koje imaju kapacitet djece 40% od normativa. 1985./86. vrtić je osvojio prvo mjesto u estetskom vrednovanju. Od rujna 1991. do veljače 1992. godine vrtić je izmješten u vrtiću ˝Seka i braco˝. U veljači 1993. godine ponovno počinje s radom.

Vrtić ˝Kosjenka˝ otvoren je 1975. godine u Runjaninovoj ulici. Rastom naselja povećavaju se potrebe za smještajem djece. Vrtić je također stradao tijekom rata.  Domovinski rat, poratno razdoblje, nezaposlenost te rodiljni dopusti utjecali su na smanjenje broja djece.

Vrtić ˝Ivančica˝ započeo je s radom 1978. godine u Oriovcu. Kapacitet vrtića je 91 dijete. 1992. godine u svibnju vrtić prestaje raditi sve do studenog 1992. godine. Vrtić je pogođen izravno sa 6 granata. Obnovi vrtića pomogli su tvornica ˝Oriolik˝ i obitelj Đukić.

Vrtić ˝Radost˝ otvorio se 1981.godine Vrtić je osvojio dvije prve nagrade u estetskom vrednovanju 1983./84.  Oštećenja koja nastala tijekom rata sanirao je donator ˝Rattet das Kind˝ iz Austrije.

Vrtić ˝Maslačak˝ počinje s radom 1986. godine u Podvinju namijenjen djeci iz Podvinja, Brodskog Vinogorja, Tomice, Rastušja, Bukovlja i dr.

1988./89. godine vrtić je dobio priznanje za osvojeno prvo mjesto u estetskom vrednovanju.

Devedesetih godina zbog ratnih zbivanja broj djece se smanjio, a dio djelatnika upućen je na čekanje. Tijekom 1992. godine za vrijeme najžešćih napada na Slavonski Brod u prostorijama vrtića radi ljekarna, dječji dispanzer, savjetovalište za mlade i uprava vrtića. Vrtić ˝Maslačak˝ je jedini neoštećen objekt pa već u listopadu 1992. godine ponovno počinje raditi.

Vrtić ˝Tratinčica˝ otvoren je 1993. godine u Sibinju. Manji prekid rada bio je 1995.godine u svibnju zbog vojno-redarstvene akcije ˝Oluja˝. U veljači 1997. godine prvi put djeca vrtića nastupaju na obilježavanju obljetnice Sibinjskih žrtava.Vrtić od 2002. godine je zatvoren.

Vrtić ˝Trnoružica-igraonica˝ otvoren je 06.12.2003. godine. Rad vrtića se odvijao od 06:30- 20:30 sati. Vrtić je pohađalo pedesetak djece u prvoj smjeni i dvadesetak djece u drugoj smjeni. Vrtić je zatvoren 2010. godine.

06.10.2010. godine, nakon dvadesetak godina, otvara se novi vrtić ˝Hlapić˝ u naselju Andrija Hebrang sa šest odgojno-obrazovnih skupina. Radno vrijeme vrtića je od 06:15-20:30. Vrtić ˝Hlapić˝ radi drugu smjenu.

 

Print Friendly, PDF & Email

Jelovnik

Skip to content