Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Poticajno okruženje

mt_gallery

U vrtiću „Radost” u veljači je postignuto veselo i dinamično okruženje u kojem su uživala i djeca i odgojitelji u raznim aktivnostima unutar skupina i onih na razini vrtića. Najveći dio vremena bio je posvećen projektu „Naša mala scena” u koji su se postupnim interesom uključila djeca svih odgojnih skupina. Lutka i scensko stvaralaštvo je neizostavan dio dječjeg razvoja i svakodnevnice bilo u obiteljskom ili izvanobiteljskom okruženju. Djeca se od najranije dobi susreću s lutkama i pokazuju interes za njih, a one vrlo brzo postaju djetetovi prijatelji uz čiju pomoć dijete analizira svijet oko sebe i u sebi. Uporabom lutke u odgojno obrazovnom procesu potiče se djecu na slobodno i kreativno izražavanje vlastitih i tuđih doživljaja i osjećaja te se razvija kod djeteta pozitivna slika o sebi. Prikazivanjem predstava različite tematike na razini vrtića i skupine, kod djece se razvijala ljubav prema scenskom stvaralaštvu i izražavanju. Djeca su svakodnevno pokazivala sve veći interes za dramatizacijama i scenskim stvaralaštvom, često su improvizirala s lutkama i bez njih, igrala igre uloge, a sve to potaklo  je odgojiteljice da započnu projekt i zadovolje  potrebe djece za radoznalošću, istraživanjem, proučavanjem i uživljavanjem u uloge i lutke.

mt_gallery
Na ovakav način poticao se razvoj dječjeg samopouzdanja, uočavanje i poštivanja različitosti, radoznalosti, kreativnosti i omogućilo se djeci bogato iskustvo prožeto snažnim emocionalnim doživljajem. Poticajno djelovanje bilo je usmjereno na različite aspekte dječjeg stvaralaštva: govorno-jezično, dramsko-scensko, likovno, plesno, glazbeno, a produkt je ovisio o individualnom interesu djece. Vrhunac samog projekta bila je proslava maškara na razini vrtića u kojoj su sudjelovala sva djeca. Suradnja je nastavljena i nakon što je projekt završen i to sa širom društvenom zajednicom – posjetom kazališne glumice i umjetničke voditeljice Darije Vlajnić vrtiću. 

mt_gallery

Osim zajedničkih aktivnosti na razini vrtića bilo je tu i raznih aktivnosti u pojedinim skupinama. Tako su djeca mlađe jasličke skupine uživala u igri u obiteljskom centru i tjelesnim aktivnostima.

Djeca starije jasličke skupine uključivala su se u likovno-kreativne aktivnosti izrade zimskih odjevnih predmeta, ukrašavanja srca za Valentinovo, igrama s vunom, radno-praktičnim aktivnostima vješanja odjeće na žicu pomoću kvačica te scenskim i glazbenim aktivnostima.

U mlađoj skupini djeca su vrijeme provodila u obiteljskom centru igrajući razne igre uloga, zatim scenske igre osmišljavanja i prikazivanja vlastitih predstava, likovno-kreativne aktivnosti s geometrijskim oblicima te tjelesne aktivnosti u dvorani.

U srednjoj skupini djeca su najviše interesa pokazivala za vlastitim scenskim improvizacijama, igrom uloga u obiteljskom centru i centru preodjevanja, a također veliki interes je bio i u centru početnog čitanja i likovnim aktivnostima.

Djeca starije skupine najviše interesa su pokazala za izradom lutaka od polustrukturiranog i nestrukturiranog materijala.

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Jelovnik

Travanj u Radosti

Mjesec travanj protekao je kroz igre na otvorenom i igre u sobama dnevnog boravka kroz različite zabavne aktivnosti i radionice.

Humanitarna akcija

Početkom svibnja roditelji našeg vrtića su sudjelovali na prezentaciji rada i ciljeva humanitarne udruge Marijini obroci koju je priredila gospođa

Ivana u Radosti – Đaci

Naši predškolci će uskoro u 1. razred stoga smo obradili pjesmu Ivane Brlić Mažuranić “Đaci”. Poslušali su pjesmu, a zatim

Ožujak

Mjesec ožujak donio nam je sunčane i toplije dane, promjene u prirodi, u našem dvorištu i izvan njega. Tijekom boravka

Dobro se dobrim vraća

Djelatnice DV Radost (MIkrorajon) organizirale su dobrovoljnu akciju prikupljanja potrepština za materijalno ugrožene građane Sl. Broda a koji su korisnici

Engleski u Radosti

Učenje stranog jezika zahtjev je vremena i društva u kojem živimo, multikulturalnosti i globalizacije svijeta. Brojna istraživanja navode kako učenje

Ivana u Radosti

Potaknuti stihovima Ivane Brlić Mažuranić “Dječji svatovi” djeca su odlučila organizirati svadbu u skupini. Djeci su već bili poznati neki

Maškare u Radosti

Kao i svake godine obilježili smo karnevalsko vrijeme. U svim odgojno obrazovnim skupinama djeca koja su to željela odijevala su

Prosinac u Radosti

Prosinac je mjesec iščekivanja Božića stoga smo s pripremama započeli na tradicionalan način. Advent smo započeli izradom adventskog vijenca. Upali

Prvi snijeg u Radosti

Prvi snijeg djeca su nestrpljivo čekala i upravo im je on bio izvrstan poticaj za igru i boravak na svježem

Jesen u vrtiću Radost

Djeca dječjeg vrtića Radost uživala su u raznim aktivnostima vezanim uz jesen. Boravili smo na svježem zraku, uočavali vremenske promjene,

Dani kruha

Dana 16.10.2023. obilježili smo Dane kruha. Cijeli tjedan djeca su sudjelovala u aktivnostima izrade tijesta i pekarskih proizvoda te su

Predstava “Ovo sam ja”

Dana 19.lipnja Teatar Poco Loco izveo je predstavu na temu “Ovo sam ja” u dvorani našeg dječjeg vrtića. Predstavi su

Posjet vatrogasaca

U suradnji s Javnom vatrogasnom postrojbom Slavonski Brod dogovoren je posjet vatrogasaca dječjem vrtiću “Radost”. Djeci je demonstrirano jedno od

Skip to content