Igre s vodom

mt_gallery

Djeca su u svakodnevnom doticaju s vodom kako kod kuće tako i u vrtiću pa imaju priliku svakodnevne aktivnosti brige o sebi (pranje ruku, umivanje, pranje zubi) iskoristiti za spontano istraživanje vode. Zanimljivo je istraživati različitu temperaturu vode, osluškivati zvukove koje proizvodi, promatrati njezino kretanje i ponašanje u kontaktu s različitim materijalima i predmetima. Stoga se često aktivnost pranja ruku pretvori u igru prskanja, prelijevanja i istraživanja. Eksperimentiranjem i pokusima djeca su stjecala iskustva istraživanjem odnosa i veza među pojavama, pretpostavljala i zaključivala kroz aktivnosti: stvaranja sapunice puhanjem u slamčice, uočavanjem propusnosti materijala, zamjećivanjem koji predmeti plutaju, a koji tonu, uočavanjem svojstava vode (kruto, tekuće, plinovito) topljenjem i isparavanjem. Praktične aktivnosti uključivale su igre prelijevanja i pretakanja, pranje lutaka i odjeće za lutke te pranje posuđa. Otkrivanje i istraživanje glazbenih zvukova uključivalo je i izradu vodenog ksilofona na kojem smo svirali poznate pjesmice i brojalice. Razvoj senzibiliteta za različita likovna sredstva i materijale potaknuo je razvoj vještina svladavanja različitih tehnika izražavanja: slikanje na mokrom papiru, špricanje i kapanje boje, puhanje i otpuhivanje boje slamkom, slikanje obojanom sapunicom, kombiniranje vode i boje na gužvanom papiru. Kroz različite govorne igre, priče, stihove, zagonetke i pitalice djeca su usvojila nove pojmove i obogatila svoj rječnik. Enciklopedijama, časopisima, slikovnicama dolazila su do novih informacija. Usvajanjem novih spoznaja o vodi – njezinoj vrijednosti, važnosti, svojstvima, upotrebi, štednji i rasprostranjenosti djeca su usvojila nove spoznaje i proširila svoja znanja.
mt_gallery

Print Friendly, PDF & Email

Jelovnik

Ruke

Ruke im trebaju za igru. Vježbali su finu motoriku šake naglasili smo važnost higijene ruku. Potaknuti time nastale su simboličke

Projekt „Prehranom do zdravlja“

Projekt „Prehranom do zdravlja“ djecu potiče na razvijanje i usvajanje stavova, interesa i navika za brigu o održavanju osobnog zdravlja

Skip to content