Prijevozna sredstva

mt_gallery

Djeca starije skupine pripremaju se za polazak u osnovnu školu pa smo smatrali važnim da ih podučimo koja sva prijevozna sredstva postoje i da ponovimo pravila ponašanja u prometu i time osiguramo njihovu veću sigurnost. Cilj nam je bio upoznavanje djece s prijevoznim sredstvima na kopnu, moru i zraku. Poštivanje prometnih pravila uvježbavali smo u šetnjama okolicom vrtića. Kroz djetetovo iskustvo i prethodno znanje upoznavali smo razne načine kojima ljudi putuju po svijetu. Prometna sredstva smo razvrstavali s obzirom odnose li se na kopneni i zračni promet ili služe za prijevoz ljudi morem, rijekama i jezerima. Djeci smo ponudili slikovnice, fotografije za razgledavanje, plakat i čitanje po izboru na temu prijevozna sredstva.
U radu smo koristili zagonetke, priče, pjesme i stihove o prometu te se na tu temu likovno izražavali i razvijali govorne sposobnosti kod djece kroz upotrebu dijaloškog govora. Zajedno s djecom, izrađivali smo od raznog neoblikovanog materijala (kartonske i plastične kutije, plastične boce, role od ubrusnog papira, čepovi, raznobojni papiri, štapići) razne letjelice, vlakove, autobuse, automobile, kamione, jedrilice, znakove i zebru. Slikali smo kotačima po hamer papiru. Djeca su slikala i izrezivala prijevozna sredstva te na velikom hamer papiru koji je bio odjeljen (voda, kopno, zrak) klasificirali koje se prijevozno sredstvo gdje nalazi. Djeca su samostalno osmislila simboličku igru „Vožnja autobusom”. U hodniku smo pripremili poligon za natjecateljsku aktivnost „Auto-utrke”. Postavili smo čunjeve i raznovrsne prepreke i tako poticali pokretljivosti i spretnosti pri kretanju (kretanje za zadatkom, naglo zaustavljanje, mijenjanje smjera kretanja). Razvijali smo dječju kompetenciju (načini na koje dijete djeluje i ponaša se u odnosu prema sebi i drugima u igri, pridržavanju pravila).
Djeca su kroz različite aktivnosti iz područja prometnog odgoja proširila svoja znanja o razlikama prijevoznih sredstava i usavršila su vještine za sigurno ponašanje u prometu te poštivanje prometnih pravila.
mt_gallery

Print Friendly, PDF & Email

Jelovnik

Projekt „Prehranom do zdravlja“

Projekt „Prehranom do zdravlja“ djecu potiče na razvijanje i usvajanje stavova, interesa i navika za brigu o održavanju osobnog zdravlja

mt_gallery

Galerokaz

Kroz mjesec prosinac i siječanj djeca starije I skupine DV “Pčelica” sudjelovala su u projektu GALEROKAZ – implementacija pripovjedačkih i

Skip to content