Prijevozna sredstva

mt_gallery

Djeca starije skupine pripremaju se za polazak u osnovnu školu pa smo smatrali važnim da ih podučimo koja sva prijevozna sredstva postoje i da ponovimo pravila ponašanja u prometu i time osiguramo njihovu veću sigurnost. Cilj nam je bio upoznavanje djece s prijevoznim sredstvima na kopnu, moru i zraku. Poštivanje prometnih pravila uvježbavali smo u šetnjama okolicom vrtića. Kroz djetetovo iskustvo i prethodno znanje upoznavali smo razne načine kojima ljudi putuju po svijetu. Prometna sredstva smo razvrstavali s obzirom odnose li se na kopneni i zračni promet ili služe za prijevoz ljudi morem, rijekama i jezerima. Djeci smo ponudili slikovnice, fotografije za razgledavanje, plakat i čitanje po izboru na temu prijevozna sredstva.
U radu smo koristili zagonetke, priče, pjesme i stihove o prometu te se na tu temu likovno izražavali i razvijali govorne sposobnosti kod djece kroz upotrebu dijaloškog govora. Zajedno s djecom, izrađivali smo od raznog neoblikovanog materijala (kartonske i plastične kutije, plastične boce, role od ubrusnog papira, čepovi, raznobojni papiri, štapići) razne letjelice, vlakove, autobuse, automobile, kamione, jedrilice, znakove i zebru. Slikali smo kotačima po hamer papiru. Djeca su slikala i izrezivala prijevozna sredstva te na velikom hamer papiru koji je bio odjeljen (voda, kopno, zrak) klasificirali koje se prijevozno sredstvo gdje nalazi. Djeca su samostalno osmislila simboličku igru „Vožnja autobusom”. U hodniku smo pripremili poligon za natjecateljsku aktivnost „Auto-utrke”. Postavili smo čunjeve i raznovrsne prepreke i tako poticali pokretljivosti i spretnosti pri kretanju (kretanje za zadatkom, naglo zaustavljanje, mijenjanje smjera kretanja). Razvijali smo dječju kompetenciju (načini na koje dijete djeluje i ponaša se u odnosu prema sebi i drugima u igri, pridržavanju pravila).
Djeca su kroz različite aktivnosti iz područja prometnog odgoja proširila svoja znanja o razlikama prijevoznih sredstava i usavršila su vještine za sigurno ponašanje u prometu te poštivanje prometnih pravila.
mt_gallery

Print Friendly, PDF & Email

Jelovnik

Ruke

Ruke im trebaju za igru. Vježbali su finu motoriku šake naglasili smo važnost higijene ruku. Potaknuti time nastale su simboličke

Projekt „Prehranom do zdravlja“

Projekt „Prehranom do zdravlja“ djecu potiče na razvijanje i usvajanje stavova, interesa i navika za brigu o održavanju osobnog zdravlja

Skip to content