Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Prijevozna sredstva

mt_gallery

Djeca starije skupine pripremaju se za polazak u osnovnu školu pa smo smatrali važnim da ih podučimo koja sva prijevozna sredstva postoje i da ponovimo pravila ponašanja u prometu i time osiguramo njihovu veću sigurnost. Cilj nam je bio upoznavanje djece s prijevoznim sredstvima na kopnu, moru i zraku. Poštivanje prometnih pravila uvježbavali smo u šetnjama okolicom vrtića. Kroz djetetovo iskustvo i prethodno znanje upoznavali smo razne načine kojima ljudi putuju po svijetu. Prometna sredstva smo razvrstavali s obzirom odnose li se na kopneni i zračni promet ili služe za prijevoz ljudi morem, rijekama i jezerima. Djeci smo ponudili slikovnice, fotografije za razgledavanje, plakat i čitanje po izboru na temu prijevozna sredstva.
U radu smo koristili zagonetke, priče, pjesme i stihove o prometu te se na tu temu likovno izražavali i razvijali govorne sposobnosti kod djece kroz upotrebu dijaloškog govora. Zajedno s djecom, izrađivali smo od raznog neoblikovanog materijala (kartonske i plastične kutije, plastične boce, role od ubrusnog papira, čepovi, raznobojni papiri, štapići) razne letjelice, vlakove, autobuse, automobile, kamione, jedrilice, znakove i zebru. Slikali smo kotačima po hamer papiru. Djeca su slikala i izrezivala prijevozna sredstva te na velikom hamer papiru koji je bio odjeljen (voda, kopno, zrak) klasificirali koje se prijevozno sredstvo gdje nalazi. Djeca su samostalno osmislila simboličku igru „Vožnja autobusom”. U hodniku smo pripremili poligon za natjecateljsku aktivnost „Auto-utrke”. Postavili smo čunjeve i raznovrsne prepreke i tako poticali pokretljivosti i spretnosti pri kretanju (kretanje za zadatkom, naglo zaustavljanje, mijenjanje smjera kretanja). Razvijali smo dječju kompetenciju (načini na koje dijete djeluje i ponaša se u odnosu prema sebi i drugima u igri, pridržavanju pravila).
Djeca su kroz različite aktivnosti iz područja prometnog odgoja proširila svoja znanja o razlikama prijevoznih sredstava i usavršila su vještine za sigurno ponašanje u prometu te poštivanje prometnih pravila.
mt_gallery

Print Friendly, PDF & Email

Jelovnik

Vrt u Pčelici

Opremanje vrta sadnjom povrća i začinskog bilja pokazalo se kao izvrstan način poticanja djetetovih sposobnosti. Kroz ovaj proces, djeca su

Ivana u Pčelici

Povodom 150. godišnjice rođenja Ivane Brlić Mažuranić djecu smo već sad počeli uvoditi u njezin svijet bajki. Ponovili smo što

Engleski jezik u Pčelici

Današnji prvi sat programa engleskog jezika u našem vrtiću bio je izuzetno uspješan i inspirativan za naše predškolce. Uzbuđenje i

Maskenbal u Pčelici

Dana 13. veljače u dječjem vrtiću Pčelica održana je zabava pod maskama! Djeca su bila presretna u svojim kostimima, a

Lutkarska predstava

Lutkarska predstava u vrtiću koja je “govorila” o pristojnom pozdravljanju, izvedena od strane dviju studentica, bila je iznimno poučna i

Meteorološka postaja

U vrtiću smo proveli zanimljiv tjedan istražujući vremenske promjene u prirodi. Kroz različite igre i aktivnosti, mali istraživači su učili

Druženje u Pčelici

  Vrijeme blagdana je vrijeme za obitelj i druženje. Upravo iz tog razloga i mi u dječjem vrtiću nastojimo pred

Jesen skupina Sovice

Proteklih mjesec dana u odgojno-obrazovnoj skupini Sovice većina aktivnosti je u jesenskim “tonovima”. Koristeći bogatstvo prirodnih pedagoški neoblikovanih materijala razvijamo

Jesen na stolu

Senzorni poticaji (plodovi jeseni, glazba, spužvasti elementi, cesta, autići, guralice..) potiču jasličnu djecu na istraživanje, pokret, stvaralačku igru, interakciju djece

Erasmus u vrtiću Pčelica

U sklopu projekta Erasmus+ “Sweden-Croatia: Global Goals (Agenda 2030)”, naš vrtić Pčelicu posjetila je profesorica iz gimnazije Hagagymnasiet iz Norrköpinga

Radionica u suradnji s Crvenim križem

Dana 14. ožujka 2023. godine u dječjem vrtiću Pčelica održana je radionica Crvenog križa na temu „Kako pomoći prijatelju“. Radionica

Suradnja s roditeljima

Kroz različite oblike suradnje potičemo aktivno uključivanje roditelja u neposredni odgojno-obrazovni proces u vrtiću. Roditelji izmjenjuju iskustva s odgojiteljima zajednički

Briga o vlastitom zdravlju

Vrijeme je viroza, prehlada i gripe. Upravo iz tog razloga zimi je važno brinuti o vlastitom tijelu i zdravlju kao

U pričaonici

Djeca starije skupine DV “Pčelica” posjetila su pričaonicu u kući Ivane Brlić Mažuranić. Pripovjedačica Elizabeta Alković ispričala je djeci priču

Nogometni navijači

Za vrijeme nogometnog prvenstva u našoj skupini bilo je veselo. Djeca su bila najveći navijači. Svakom pobjedom sve ih je

Čekajući sv. Nikolu

Čekajući sv. Nikolu djeca su se bavila raznim aktivnostima. Igrali su se bojama: drvenim, flomasterima i temperom. Finu motoriku šake

Skip to content