Dijete – aktivni sudionik u prometu

mt_gallery

U studenom se u vrtiću Kosjenka u svim skupinama radilo na projektu “Dijete – aktivni sudionik u prometu”. Djeca iz jaslične skupine su ga provele svojom prvom šetnjom bližom okolicom, a djeca obje mlađe skupine učila su neposrednim doživljajem u stvarnim situacijama – kretanje nogostupom i šetnjama do raskrižja gdje su imala priliku vidjeti te saznati čemu služe pješački prijelaz i semafor. Pozornim promatranjem naučila su što im svojim svjetlima, to jest bojama kaže semafor.
Djeca iz srednje mješovite skupine praktično su istraživala šetnjama i promatranjem horizontalne te vertikalne signalizacije. Sve je to vodilo različitim igrama kroz koje su djeca mogla iskazati svoje doživljaje i spoznaje. Najomiljenija igra bila im je na vrtićkom poligonu gdje su imala mogućnost voziti svoje bicikle, romobile i role.
Odgojiteljice srednje skupine su u sklopu svog potprojekta “Roditelj u skupini” s očevima policajcima (gospoda Golubičić, Kesić i Ćato) organizirale obilazak prometnog raskrižja u Osječkoj ulici. Djeca su se upoznala s osnovnim prometnim znakovima, propisima te kako prometni policajac regulira promet kada semafor nije u funkciji. Saznala su i zbog čega je neophodna auto-sjedalica za djecu te zbog čega je zabranjeno djecu voziti na suvozačevom sjedalu (isključivo zbog njihove sigurnosti u vozilu / prometu).
Priprema za školu starije skupine uključuje i zadaću svladavanja kretanja u prometu. Djeca su to učinila neposrednim sudjelovanjem u prometnim situacijama. Upoznala su najvažnije prometne znakove, uočila da se razlikuju po obliku i boji te usvojila njihovo značenje. Kroz motoričke aktivnosti na vrtićkom poligonu usavršavala su prostornu orjentaciju: lijevo-desno te naprijed-nazad. Zagonetke te govorne igre pomogle su im klasificirati prometna sredstva u zraku, na kopnu i vodi. U imitativnim i stvaralačkim igrama vodila se briga o sigurnosnim mjerama te naglašavala važnost poštivanja prometnih pravila te ishod njihova nepoštivanja.
mt_gallery

Print Friendly, PDF & Email

Jelovnik

Ljeto u Kosjenci

U našem vrtiću tijekom ljetnih mjeseci djeca većinu vremena provode u aktivnostima na dvorištu. Zajedničkim dogovorom ukrašavamo dvorište paravanima i

Prosinac u Kosjenki

U mjesecu prosincu zabavljali smo se i uživali u tradicionalnim svečanostima. Od početka Adventa pjevamo najdraže Božićne pjesme, obilježavamo dane

mt_gallery

Maškare u DV Kosjenka

U našem vrtiću, tijekom veljače djeca su se svakodnevno mogla maskirati, a na sami pokladni utorak pripremili smo pravu zajedničku

Skip to content