Jesen u vrtiću

mt_gallery

Jesen je godišnje doba koje obiluje poticajima za istraživanje, učenje, stvaranje, druženje i igru. Svaki sunčani dan koristili smo za što duži boravak na zraku ili šetnje bližom okolicom pri čemu su djeca neposrednim promatranjem i doživljajem uočavala promjene u prirodi (lišće mijenja boju, suši se, opada, različite plodine na i ispod stabla, kretanje oblaka na nebu) te radove i aktivnosti ljudi u dvorištima (ubiranje plodova, pripremanje zimnice, cijepanje drva, orezivanje voćaka). Iz svake šetnje svatko bi u vrtić donio ono što ga se taj dan najviše dojmilo (suhu grančicu, snopić suhog lišća, žir, kesten). Iz svojih su vrtova djeca u vrtić donosila stabljike i klipove kukuruza, tikvice različitih boja i veličina, bundeve, voće, suncokret. Sama su došla na ideju da bi s dijelom prikupljenog mogli urediti predvorje vrtića, a dio iskoristiti za igre i aktivnosti u sobi dnevnog boravka. Kroz istraživačko-spoznajne, uzročno-posljedične te matematičke aktivnosti, djeca su naučila klasificirati stvari po boji, veličini, obliku i težini. Naučila su pridružiti broj količini, otkrili što u sebi kriju bundeve i tikvice, shvatila što i kako pokreće grane i oblake. Naučila su što je i kako nastaje magla te zbog čega list ima žilice te kako one izgledaju pod mikroskopom.
Različite vrste zrnja koristila su za izradu glazbenih instrumenata te njima istraživala zvuk i ritam. Likovno-kreativnim radovima uljepšala su prostor vrtića, ali su im isti poslužili i kao poticaj za različite dramsko-scenske i imitativne igre. Dvorište puno suhog lišća bilo je odličan poligon za različite zabavne, natjecateljske i elementarne igre poput: utrke s tikvicama oko prepreka; nošenje kestena u žlici; kotrljanje bundeva; puzanje po puteljku od lišća; skupnog nošenja lišća u vreći; tko će prije napraviti hrpu lišća i slično.
mt_gallery

Print Friendly, PDF & Email

Jelovnik

Ljeto u Kosjenci

U našem vrtiću tijekom ljetnih mjeseci djeca većinu vremena provode u aktivnostima na dvorištu. Zajedničkim dogovorom ukrašavamo dvorište paravanima i

Prosinac u Kosjenki

U mjesecu prosincu zabavljali smo se i uživali u tradicionalnim svečanostima. Od početka Adventa pjevamo najdraže Božićne pjesme, obilježavamo dane

mt_gallery

Maškare u DV Kosjenka

U našem vrtiću, tijekom veljače djeca su se svakodnevno mogla maskirati, a na sami pokladni utorak pripremili smo pravu zajedničku

Skip to content