Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Projekt ˝Zdravi zubi˝

mt_gallery

Projekt “Zdravi zubi” započeli smo u rujnu predavanjem patronažne sestre o važnostima dentalne higijene. Djeca su u vrtić donijela svoje četkice i paste za zube za koje smo napravili posebne odjeljke za odlaganje. Raznim aktivnostima ukazali smo na važnost pranja zubi i zdrave prehrane koje utječu na zdravlje zubi. Svakodnevnim pranjem zubi nakon svakog obroka potičemo zdrave navike. Projekt ćemo provoditi tijekom cijele godine. Djecu je vrlo važno podučiti kako i koliko često treba prati zube te ih educirati o važnosti redovitih periodičnih kontrola zubi kod stomatologa. Pokušat ćemo približiti važnost stomatološkog pregleda kako bi izbjegli moguće strahove od odlaska na pregled.
Mliječni zubi osim što pomažu djeci pri žvakanju i formiranju prvih riječi, prvi mliječni zubići čuvaju mjesto u usnoj šupljini za dolazak trajnih zuba. Ukoliko je prvi zub prerano izgubljen, trajni može popuniti tu prazninu i tako otežati da se drugi trajni zubi pravilno smjeste.
Kako ispravno održavati dentalnu higijenu djeteta?
Za djecu do treće godine života dovoljno je četkanje zubića dva puta na dan, ujutro i navečer. Potrebno je koristiti pastu za zube namijenjenu djetetovoj dobi i ne pretjerati s količinom. Za mališane ove dobi potrebna je količina ne veća od zrna riže.
Djeci od treće do šeste godine odgovara veličina ne veća od zrna graška. Preporučujemo četkanje uz nadzor roditelja, sve dok niste sigurni kako je vaše dijete ispravno ovladalo tom vještinom.
Kada je pravo vrijeme za prvi posjet stomatologu?
Preporuka je posjetiti zubara u roku od šest mjeseci od izbijanja prvog zubića. Stomatolog će procijeniti razvija li se čeljust vašeg djeteta onako kako bi trebala, uputiti vas u pravila ispravnog četkanja zubi i pomoći vam da razumijete jesu li promjene u ponašanju djeteta vezanih za usnu šupljinu (poput cuclanja palca) uobičajene. Čest je slučaj da se pri prvim pregledima uoče promjene koje u kasnijoj dobi mogu izazvati neugodne posljedice. Anomalije otkrivene u ovako ranoj dobi je puno bezbolnije i jednostavnije kasnije liječiti.
Iako prvi pregled služi ponajviše kao bi stomatolozi procijenili razvija li se djetetova čeljust onako kako bi trebala, rani posjet stomatologu nužan je kako bi se u djetetu otklonio strah i stvorili preduvjeti za pravilnu higijenu usne šupljine.
Što mogu očekivati od prvog posjeta stomatologu?
Liječnici razumiju da i u roditeljima postoji određeni strah, kako će dijete reagirati na stomatologa, hoće li pregled boljeti i slično. Upravo zbog toga se trudimo da dijete prvi pregled doživi kao igru i da otklonimo strah od stomatologa.
mt_gallery

Print Friendly, PDF & Email

Jelovnik

Ivana u Tintiliniću

„Malen kao lakat, veseo kao ptica, hrabar kao Kraljević Marko, mudar kao knjiga, a dobar kao sunce“, šegrt Hlapić je

Pokladni tjedan u Tintiliniću

Već tradicionalno, svake godine, u našem vrtiću pripremamo se za maškare. Djeca se posebno vesele vrtiću u veljači kad je

Ivana u Tintiliniću

U mjesecu siječnju, u dječjem vrtiću „ Tintilinić“ krenuli smo s obilježavanjem 150-e godišnjice rođenja književnice Ivane Brlić Mažuranić. Za

Rujan u dječjem vrtiću Tintilinić

U našem vrtiću Tintiliniću ovaj mjesec smo obilježili važnim događajima. Proslavili smo osmi rođendan našeg vrtića, prigodno smo napravili proslavu

Čarolija prosinca kod malih Tintilinića

Prosinac je mjesec kada sve aktivnosti imaju jednu posebnu emotivnu notu, a protkane su čarobnim, estetskim doživljajem. Kroz prilagođene aktivnosti,

Rujan u “Tintiliniću”

  Ovaj mjesec najmlađe jaslice obilježila je prilagodba na novi prostor, igračke, odgojiteljice, prijatelje u skupini te na ostale sudionike

mt_gallery

Prosinac u DV Tintilinić

U prosincu smo se pripremali za Božić. Provodili smo zajedničke aktvnosti u predvorju vrtića. Palili smo adventske svijeće, okitili jelku

mt_gallery

Dani kruha

U tjednu od 12. listopada do 16. listopada obilježavali smo Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Odgojiteljice su, dobrom

mt_gallery

Rujan u Tintiliniću

Mjesec rujan protekao je u prilagodbi novoupisane djece, posebno u jaslicama. Svakom je djetetu potrebno vrijeme tijekom kojeg će se

mt_gallery

Ruksak pun kulture

Ruksak (pun) kulture program je koji omogućava usvajanje i približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima koji žive u sredinama s

Uskrs u Tintiliniću

Jedna od djetetovih potreba, a i njegovih prava je aktivno sudjelovanje u događanjima u obitelji ili vrtićkoj skupini. Kroz naše

Skip to content