Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

DV ˝Hlapić˝ – U dodiru s prirodom

mt_gallery

Susret djece s prirodom započinje u obitelji i dječjim vrtićima. Predškolska dob predstavlja ključno razvojno razdoblje za mnoga područja pa tako i ovo. Početak razumijevanja prirode pretpostavlja osim susreta s njom i aktivni odnos, to jest aktivnu ulogu u radno-praktičnim aktivnostima. U želji za njegovanjem radoznalosti djece za prirodu i okolinu, odgojiteljice su s djecom odlučile  dvorište dječjeg vrtića oplemeniti zelenilom pa sadnjom biljaka i cvijeća nastaje vrtićki mali vrt. Vrt je poticajno djelovao na djecu jer im je omogućio aktivno sudjelovanje u njezi biljaka, ali i spoznaju da se svakodnevno nešto mijenja, raste i cvijeta i to upravo zbog njihovog uloženog truda i rada. Roditelji su pokazali veliku zainteresiranost za sudjelovanje u ekološkim akcijama i aktivnostima. Aktivno su se uključili u prikupljanju sjemenja, presadnica voća, povrća i cvijeća te pedagoški neoblikovanog materijala i literature. Uočio se veliki napredak kod djece u socio-emocionalnom razvoju, sposobnosti dogovora, odlaganju trenutnih želja i suosjećanju. Projekt je obuhvaćao niz djelatnosti od igre i zabave, istraživanja i stvaranja do radnih akcija. Poticajno djelovanje bilo je usmjereno na različite aspekte dječjeg stvaralaštva: likovno, plesno, glazbeno, dramsko-scensko, govorno-jezično i aspekte kulture življenja. Oni se međusobno isprepleću jer djeca su proživljeno iskazala crtežom, manipulativnim igrama, glazbenim ili govornim iskazima što je ovisilo o individualnom interesu djece. Dijete je spoznalo značenje prirode za sav živi svijet, razvilo osjetljivost za očuvanje prirode, promišljalo je svoje postupke i stvaralo navike ekološkog ponašanja u svim životnim situacijama. Ova tema nudi mnoštvo poticaja i krije veliko bogatstvo, a krajnji cilj  je bio da se djetetov odnos s prirodom razvija kao posljedica vlastitog iskustva, a ne kao moralni zahtjevi koje im nameću odrasli. Projekt je prezentiran na Slavonsko-brodskoj televiziji, roditeljskim sastancima, pokladnoj povorci i Odgojiteljskom vijeću.
mt_gallery

Print Friendly, PDF & Email

Jelovnik

mt_gallery

DV ˝Seka i braco˝ – Igre djece svijeta

Početkom pedagoške godine slikovnica „Zlatna Ribica”  je bila poticaj za izradu projekta i nastavak projekta „Putovanje oko svijeta”.Djeca su pokazala

mt_gallery

DV ˝Ivančica˝ – Djeca pomažu djeci

U dječjem vrtiću „Ivančica” nalaze se mješovite skupine koje imaju zajedničku garderobu. Dolaskom nove djece na početku pedagoške godine primjećeno

mt_gallery

DV ˝Kosjenka˝ – Boravak na zraku

Boravak na otvorenom, zbog svoje veličine i osjećaja slobode koje pruža, omogućuje sudjelovanje većeg broja djece u aktivnostima koje nisu

mt_gallery

DV ˝Radost˝ – Naša mala scena

Lutka i scensko stvaralaštvo neizostavan je dio dječjeg razvoja i svakodnevnice bilo u obiteljskom ili izvanobiteljskom okruženju. Djeca se od

Skip to content