DV ˝Ivančica˝ – Djeca pomažu djeci

mt_gallery

U dječjem vrtiću „Ivančica” nalaze se mješovite skupine koje imaju zajedničku garderobu. Dolaskom nove djece na početku pedagoške godine primjećeno je kako djeca spontano pomažu djeci u obuvanju, zakopčavanju, izuvanju, spremanju odjeće i obuće. Dvije djevojčice starije skupine pomogle su dječaku iz mlađe skupine zavezati vezice prije izlaska na dvorište. Nakon upućene pohvale uslijedio je niz pomoći ostale djece. Na dvorištu su odlazili do jaslične skupine i pomagali bebama u ostvarivanju prvih koraka, igri na dvorišnim elementima, što ih je učinilo sretnima i zadovoljnima. Dječja otvorenost za pomoć potaknula  je imenovanje riječi empatija – suosjećanje. Roditelji su upoznati s projektom na roditeljskom sastanku te su ponudili suradnju. Roditelji su potaknuti kroz centre pričanja na čitanje priča i komentiranje s djecom, izradu srca za prijatelje, a uveden je i dan “Volimo se srijedom”, kad je poseban naglasak stavljen upravo na grljenje jedni drugih, dobra djela i pomoć. Gledajući kalendar prirode jedan je dječak želio napraviti kalendar pomoći. Iz ove ideje proizašle su brojne aktivnosti, skupovi aktivnosti “Igrajmo se zajedno” (mreža prijateljstva, duga prijateljstva, mali orkestar). U garderobi je oformljen novi centar “Zajednička kuća”. Djeca su imenovala novi centar, a nazvali su ga “Dobar centar”, gdje su djeca ostavljala igračke za prijatelje, crtali prijatelje, međusobno razgovarali o dobru i zlu, prepoznavali i učili govor lica i tijela. U centru se nalazi i RT- lutka koja je pomogla riješiti probleme. Čitanje bontona potaknulo je djecu u preimenovanje “Dobrog centra” u “Centar pričaonice”. Stjecanjem iskustva iz neposrednog okruženja nastajale su nove aktivnosti u kojima su djeca rado sudjelovala i pri tom shvaćala važnost konačnog uspjeha cijelog tima. Ovako duboko proživljena iskustva oslobađala su puno emocija i novih ideja, odlično razumijevanje i angažiranost u aktivnostima. Djeca koja su sudjelovala u ovom projektu razvila su kompetencije demokratskog odgoja.
mt_gallery

Print Friendly, PDF & Email

Jelovnik

mt_gallery

DV ˝Seka i braco˝ – Igre djece svijeta

Početkom pedagoške godine slikovnica „Zlatna Ribica”  je bila poticaj za izradu projekta i nastavak projekta „Putovanje oko svijeta”.Djeca su pokazala

Skip to content